fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Z Kuşağı Nasıl Öğrenir?

1995 ile 2010 yılları arasında doğan ve Z kuşağını oluşturan kişiler son beş yıldır iş gücüne katılıyor ve sayıları giderek artıyor. Y kuşağından farklı olarak, Z kuşağı bağlantılı teknolojilerin artık yeni değil normal olduğu bir dünyaya doğdu. Z kuşağı üyeleri bilgiye aç, teknoloji konusunda usta ve takım çalışmasının ön planda olduğu ortamlarda başarılı oluyorlar.

İş verenler günümüzün değişen, dinamik ve hızlı çalışma ortamlarına ayak uyarak yeni nesil çalışanlara eğitim ve gelişim programlarını nasıl uyarlayacaklarını şimdiden planlıyor, hatta birçok şirket harekete geçmiş durumda.

Z Kuşağı Nasıl Öğrenir?

Z kuşağının nasıl öğrendiğini anlamak için sadece son on yıldaki eğitim trendlerine bakmak yeterli. Dijital teknolojilerin avantajlarından yararlanan yenilikçi eğitimciler, aktif öğrenmeyi sağlamak amacıyla dijital çözümleri kullanmaya başladı. Önceki nesillerle karşılaştırıldığında, Z kuşağı için öğrenme süreçleri izleyicilerin daha aktif olacağı şekilde tasarlanmalı, eğitim süreçlerine kullanıcının daha fazla dahil olabileceği isteğe bağlı çevrimiçi öğrenme araçları dahil edilmeli ve daha işbirlikçi olunmalı.

Z Kuşağı Yaparak Öğrenir

Barnes & Noble’ın yakın tarihli bir raporu, Z kuşağının ağırlıklı olarak yaparak öğrendiğini ve aktif öğrenme ortamlarını tercih ettiğini gösteriyor.

Z kuşağı, problemler üzerinde çalışabilecekleri ve bilgilerini gerçekten test edebilecekleri zorlu, sürükleyici eğitim deneyimlerinden keyif alıyor. Kişiselleştirilmiş öğrenme deneyimlerini ve çeşitli kaynak ve materyallerden elde edilen bilgileri birleştirme tercih ediyorlar.

Z Kuşağı Video İzlemeyi Seviyor

Z kuşağı, kendilerinden önceki tüm kuşaklardan daha fazla bilgiye erişerek büyüdü. Sonuç olarak, koşullar ne olursa olsun, ihtiyaç duydukları anda geniş bir öğrenme materyali bulmayı ve bu içeriklere kolayca erişebilmeyi umuyor.

Barnes & Noble tarafından yapılan ankete katılan Z Kuşağı öğrencilerinin yarısı, yeni bir konuyu öğrenmenin anahtarının eğitim içeriğini izlemek ve dinlemek olduğunu söylüyor. Z kuşağı için bu, bir ders kitabı okumaktan veya sınıfta bir ders dinlemekten daha fazlasını ifade ediyor. Görerek ve dinleyerek öğrenme, kayıtlı dersleri izlemeyi, çeşitli çevrimiçi videolara ulaşabilmeyi, çevrimiçi çalışma materyallerini okumayı içeriyor.

Z kuşağı  YouTube ile büyüdü. Dolayısıyla bir şeyin nasıl yapıldığını öğrenmek istediklerinde veya destekleyici görsellerle açıklanmış karmaşık bir fikri anlamak istediklerinde hızla başvurdukları araç YouTube. Yakın tarihli bir Pearson araştırması, Z kuşağının yüzde 59’unun YouTube videoları izleyerek öğrenmeyi tercih ettiğini ve yüzde 55’inin de YouTube’un son 12 ayda eğitimlerine, öğrenimlerine ve/veya kişisel gelişimlerine katkıda bulunduğunu söylediğini gösterdi.

Başka bir araştırmaya göre Z kuşağının yaklaşık yüzde 80’i YouTube kullanıyor ve neslin üyeleri tüm sosyal platformlarda her gün ortalama 68 video izliyor. Z kuşağı için video, önceki nesiller için e-posta veya telefon neyse aslında o. Video hem eğitim hem de eğlence için eşsiz bir kaynak ve günlük aktivitelerinin çoğunun temel taşı haline geldi.

Kurumsal Video Altyapıları

Birçok eğitimci YouTube’u açık ortamı nedeniyle ve potansiyel olarak yanlış bilgiler sunma ihtimali veya öğrencileri öğrenme hedeflerinden uzaklaştırması nedeniyle güvenilmez buluyor.

Bu nedenle, son on yılda birçok kurum, paydaşlarına kendi kurumsal beklentilerini ve standartlarını karşılayan video öğrenim materyalleri sunan altyapılar geliştirdi.

Z Kuşağı İçin Kurumsal Eğitim ve Gelişimin 3 Yolu

1. Tüm İçerikleri Mobil Hale Getirin

Z kuşağı, isteklerini ve ihtiyaçlarını akıllı telefonlarında, nerede olurlarsa olsunlar yapabilmeyi seviyor. Bu, kuruluşların sunduğu eğitim materyallerinin, eğitim ve gelişim sistemlerinin, video kitaplıklarının ve diğer dijital öğrenim araçlarının bir mobil cihazdan kolayca erişilebilir olması gerektiği anlamına geliyor.

2. Veri Tabanınızda Öğretici Mikro Videolara Yer Verin

Z kuşağı, sorunlara hızlı bir şekilde yanıt bulmak istiyor ve sayfalarca metin okumaktansa 3 dakikalık bir video izliyor. Şirketler, kısa mikro içerikler oluşturarak Z kuşağını kazanmaya çalışıyor.

3. Deneyimsel Öğrenmeyi Dahil Edin

Z kuşağı, sadece bir kutuyu işaretlemekle veya yeni bir beceride ustalaştıklarını onaylamak için bir sınava girmekle yetinmiyor. Yeni bilgilerini uygulama pratiği yapma ve öğrendiklerini anladıklarını kanıtlama fırsatı istiyorlar.

Kurumlar artık Z kuşağı için etkileşimli video kurguları, simülasyonlar, vaka ve tasarım yarışmaları ve daha birçok yöntemle deneyimsel öğrenmeyi eğitim ve gelişim programlarına katıyor.