fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Etkileşimli Videolar ile Eğitimin En Önemli 3 Faydası

Etkileşimli video, izleyiciyi aksiyonun ortasına koyar ve deneyimin kontrolünü izleyiciye bırakır.

Arkaya yaslanmak, rahatlamak ve gösterinin tadını çıkarmak eğer amaç öğrenmek ise artık geçmişte kaldı. Pasif bir izleyici olmak ilgisizliğe, dikkatin dağılmasına ve verimsiz bir öğrenme deneyimine yol açabiliyor. İzleyicinin beklentileri hızla değişiyor ve gelişiyor.

Görsel medya üreticileri için zorluk, son zamanlarda mobil oyunların, sosyal medyanın ve kullanıcının yönettiği deneyimlerin ortaya çıkmasıyla boyut değiştirdi. İnsanlar kontrolün kendilerinde olmasını ve ekranda gördükleri içeriklere müdahale etmek istiyor. Artık kullanıcılar, içerikleri herhangi bir yerde ve herhangi bir cihazda görüntülemek, hikâyeye dahil olmak (veya hikayeyi yaratmak) ve daha sonra ne olacağına karar vermek istiyorlar.

Etkileşimli videoyu, kullanıcının bir eylemi tetiklemek için resme tıklamasına izin veren çevrimiçi bir görsel deneyim olarak tanımlayabiliriz. Bu tıklama, yeni bir ekran yüklenmesine, bir web sayfası açılmasına, videonun önceden tanımlanmış bir noktaya gitmesine veya sorunsuz bir şekilde yeni bir videoyu oynatmaya başlamasına neden oluyor.

Etkileşimli videoyu eğitim ve gelişim için çok etkili ve faydalı kılan üç temel faydası vardır.

Unrecognizable woman sitting on sofa at home watching online conference video, horizontal high angle shot

1. Kişiselleştirilmiş içerikler

Etkileşimli video, kullanıcının bizzat karar vermesine olanak sağlar. Bu durum, izleyici için daha kişiselleştirilmiş bir öğrenme deneyimi ve birçok seçenek sunuyor. Videolar, öğrencilerin rollerine, seviyelerine veya eğitim ihtiyaçlarına göre seçim yapmalarına izin verecek şekilde kurgulanıyor. Brandon Hall Group’a göre videodan öğrenme, etkili kişiselleştirilmiş öğrenme için en önemli beş kritik öğeden biridir.

2. İlgi çekicilik

Etkileşimli video sürükleyicidir ve izleyiciyi içeriğe dahil eder. Sektör istatistikleri, etkileşimli video deneyimlerinin, etkileşimsiz videoyla karşılaştırıldığında izleyicinin içerikten ayrılmasını azalttığını doğrulamaktadır. Hikâye odaklı yaklaşımlar keşfetmeyi teşvik eder. Dallanma, içeriğin katmanlarında daha fazla öğrenme veya yolculuğun tamamı boyunca serpiştirilmiş bilgi öğelerini toplama aynı zamanda bir oyunlaştırma kurgusuna örnektir.

3. Hız ve Esneklik

Tüm eğitim yöntemlerine kıyasla etkileşimli video çok yönlü bir deneyim sunar. Videoları olduğu gibi izleyiciye sunmak yerine, videolar geniş bir dijital öğrenme kurgusuna yerleştirebilir. Videoları skeçler, animasyonlar ve bilgiyi test eden etkileşimler ile geliştirmek mümkündür. Bu durum hem izleyiciye hem de içerik üreticisine esneklik sağlar.