fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Neden Videoların “Intro” ve “Outro” ihtiyacı vardır?

“Intro” ve “outro” yani videoların girişleri ve çıkışları, video prodüksiyonlarında bir giriş ve sonuç oluşturur. Yüksek kaliteli girişe ve çıkışa sahip bir video, izleyiciyi ilk andan etkiler ve içeriğin sonuna kadar izlenmesine yardımcı olur.

Dinamik ve hikâye odaklı videolar hem kurum içi hem de kurum dışı paydaşlarla iletişim için vazgeçilmez hale geldi. Profesyonel olarak hazırlanmış videolar birçok konuda iletişim kurulmasına ve bu iletişimin sürdürülmesine yardımcı oluyor.

Intro ve Outro Nedir?

Intro yani giriş, videonun amacına göre logo, proje ismi, ilgi çekici görseller içeren açılış ​​bölümüdür.

Outro yani çıkış ise videonun markanızı güçlendiren ve genellikle harekete geçirici mesaj içeren bitiş bölümüdür.

Introlar, izleyicilerin dikkatini çeker. Böylece, insanlar aynı kurumun veya projenin videolarını izlediğinde aynı giriş ile karşılaşacak, ne beklemeleri gerektiğine dair fikir edineceklerdir. Aynı zamanda uzun videoları bölümlere ayırmak için de introlar kullanılabilir, bu sayede izleyicilerin dikkati videoda tutulur.

Introlar, videoların kalitesini artırır. Videolar sade olarak kurgulanmış olsa veya sadece bir akıllı telefon kullanılarak çekilmiş olsa bile, gösterişli bir video girişi izleyiciyi hemen etkileyebilir. Sadece iyi bir introya ve outroya sahip olmak bile video prodüksiyon projesinin çok daha profesyonel algılanmasına sebep olacaktır

Sosyal medyadaki dikkat süresi düşüklüğü göz önünde alındığında intro ve outro insanları uzaklaştırabilir mi?

Her video farklıdır. Profesyonel video prodüksiyon şirketleri, video projeleri için bir intronun uygun olup olmadığı konusunda tavsiyede bulunacaklardır.

Outrolar ise harekete geçirme çağrısı yapmanın ve marka bilinirliğini artırmanın harika bir yoludur. Outrolar, izleyicileri videonuzun tamamını izlemeye teşvik eder. Bir harekete geçirici mesaj, izleyicileri videodo ile hedeflediğiniz konu ile ilgili bir sonraki adımı atmaya teşvik edecektir.

Intro ve outro nasıl hazırlanmalı?

Projenin logosundan, renklerinden ve fontlarından yola çıkılarak markaya ve projeye özgü intro ve outrolar hazırlanır. Aynı zamanda hedefe yönelik bilgiler, e-posta veya sosyal medya hesapları da bu bölümlere eklenebilir. Bunların hepsi markaları güçlendirir ve kitlelerin büyümesine yardımcı olur.