fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Video Neden Kurum İçi İletişim Stratejinizin Bir Parçası Olmalı?

Pandemi ile birlikte değişen şartlar, beklentiler ve uygulamalar kurum içi iletişim stratejilerinde video kullanımını yaygınlaştırdı. Şirketin önemli kilometre taşlarını aktarıp kutlamaktan, iş güvenliği yönergelerini iletmekteye kadar birçok amaçla kurgulanabilen kurumsal iletişim 2020 itibariyle büyük ölçüde değişti. Bu durum kurumsal iletişimcileri dahili iletişim stratejilerini yeniden düşünmeye zorladı.

Kurumsal iletişimde çalışıyorsanız veya bir İK direktörüyseniz, iç iletişim stratejinizi sıfırdan yeniden düşünmek göz korkutucu gelebilir. Ancak bugün çalışan bağlılığı her zamankinden daha önemli. Takım arkadaşlarınızla temiz ve açık bir iletişim kanalı tutmak artık bir zorunluluk.

1. Çalışanların açık ve etkili iletişim beklentisinde artış olması

Bir Quantum Workplace araştırması, çalışanların alınan kurumsal kararların gerekçeleri ile ilgili bilgi sahibi olma konusunda 2019’a göre yüzde sekizlik bir artış gösterdi. Bu araştırmanın sonucu tüm dünyada eş zamanlı yaşanan pandemi krizi sırasında daha açık bir iletişim kurulmuş olmasına bağlandı. Herkes için bilinmezliklerle dolu olan geçtiğimiz dönemde iletişimin farklı kanallardan da sağlanabileceği, özellikle videonun önemli bir araç olduğu görüldü.

Kısa ama etkili, düzenli olarak tüm şirketle paylaşılacak videolar, çalışanları güncel tutmada ve genel çalışan deneyimini iyileştirmede değerli olacaktır.

2. Çalışanların tanındıklarını ve önemsendiklerini hissetmelerinin daha mutlu ve verimli bir çalışma ortamına sebep olması

Çalışanlarınıza sıkı çalışmaları için teşekkür etmek için fazladan bir adım atmak, büyük bir etki yaratabilir. Zaman zaman aynı kurum içinde çalışan farklı takımlar birbirlerini ve projelerini yeterince tanımıyor. Bu durumun önüne geçmek, multidisipliner bir çalışma ortamı yaratmak ve yeni projelerin başlamasına vesile olmak için bir video projesi kurgulanabilir. Kişiler ve ekipler kendilerini ve projelerini tanıtabilir bu sayede çalışan bağlılığı sağlanır ve motivasyon artar.

3. Kurum içi iletişim stratejilerine eğlence katılması

Eğlenceli bir çalışma ortamı, Y kuşağı ve Z kuşağı için bir öncelik. Kurum içi iletişim artık çalışanları şirkette tutmanın önemli bir parçası. Ofis ortamında “happy hour” etkinlikleri, ekip tatilleri ve oyunlarla iyi tasarlanmış bir ofis geçtiğimiz on yılda norm haline geldi, ancak çalışanlar uzaktan çalışırken bunu sürdürmek zor. Kurumiçi iletişim planınızı yeniden yapıyorsanız, uzaktan eğlence eklemenin bir yolunu bulmak, çalışan moralini artırmak için önemlidir.

Sanal oyunlar, evlere gönderilecek sürpriz kutular ve çevrimiçi etkinlikler, ofise gitmeden eğlenceyi sürdürmenin yollarından sadece birkaçı.

4. Farklı görevler için kişiselleştirilmiş kurumsal eğitim videolarına yatırım yapılması

Yönetim ve çalışanlar arasında iyi bir ilişki olduğunu bildiren çalışanların %74’ü işlerinden memnun. Bu memnuniyet, çalışanların yöneticiler ve çalışanlar arasında kötü bir ilişki olduğunu bildirdiği durumlarda, %15’e düşüyor. Benzer şekilde, mentoru olan çalışanların %90’ı memnuniyetini belirtiyor. Başka bir deyişle, yönetim ve kıdemli çalışanlar, olumlu bir iş deneyiminin kilit unsurlarıdır. Yöneticilerle iletişim kurmak, çalışanlarla doğrudan iletişim kurmaktan daha önemli değilse de aynı derecede önemlidir. Şirketinizin herhangi bir yerindeki zayıf iletişim, iş hedeflerinin anlaşılmasında şirket genelinde bozulmaya yol açabilir.

Şirketin farklı pozisyonlarındaki kişiler için kişiselleştirilmiş, açık ve net bir içerik programı oluşturun. Video yoluyla bu içeriklerin her zaman ulaşılabilir olduğundan emin olun.

5. Farklı kurum içi iletişim araçlarını kullanılması

Videodan e-postaya, fiziksel toplantılardan çevrimiçi toplantılara kadar kurumsal mesajlarımızı iletmek için seçim yapabileceğiniz bir dizi dijital ve fiziksel araç var. Stratejinize çeşitli yolları dahil etmeye çalışın ve hangilerinin en etkili olduğunu gözlemleyin.

Artık ortalık sakinleştiğine ve yeni bir normale geçiş yaptığımıza göre, öğrenilen bu dersleri kullanarak bugünün işyeri iletişimini iyileştirebiliriz. Stratejinize dijital ve görsel iletişimi dahil etmeye başlamaya hazırsanız, bizimle iletişime geçin.