fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Motive Olmak ve Motive Kalmak İçin İpuçları

Motivasyon, bizi bir şeyler için harekete geçmeye iten güç … Ancak motive olmak ve sonrasında motive kalmak her zaman kolay değil. Bu yazıda motive olmak ve motive kalmakla ilgili bazı ipuçlarını derledik.

Olumlu ve olumsuz motivasyon

Motivasyon, sizi bir hedefe yönlendiren, sabahları sizi ayağa kaldıran ve işler zorlaştığında başarılı olmak için kararlı bir şekilde devam etmenizi sağlayan durumdur. Motivasyon hem olumlu hem de olumsuz olabiliyor:

Olumlu motivasyon, harekete geçtiğinizde olacak olumlu şeylere odaklanır.  Olumsuz motivasyon ise harekete geçmezseniz ortaya çıkacak olumsuz sonuçları göz önünde bulundurur.

Negatif ve pozitif motivasyonların her ikisi de farklı koşullarda etkili olabilir. Ancak, bir şeyi yapmazsanız belirli bir sonuçtan kaçınmak istediğiniz için o işi yapmaktan ziyade, gerçekten istediğiniz için yapmak çok daha kolaydır. Olumlu bir eylem planınız yoksa, olumsuz motivasyon kullanmak sizi çaresiz hissettirebilir ve hatta motivasyonunuzu azaltabilir.

Nasıl motive olunur ve motive kalınır?

Hedeflerinizi belirleyin

 Bir hedef belirlediğinizde, istediğinizi elde etmenize yardımcı olacak şekilde hareket etmeye karar verirsiniz. Hedefler size odaklanmanız için ölçülebilir ve bir bitiş noktası olan bir yön verir. Gerçekçi hedefler koymak ve hedeflere ulaşmak motive kalmanıza yardımcı olabilir.

Hedeflerinizi paylaşın

Birine hedefinizi söylerseniz veya yazarsanız, sözünüzü tutma olasılığınız artar.  Hedeflerinizi bir deftere yazmak ve tamamladıkça işaretlemek, motivasyonunuzu arttırabilir.

İlerlemenizi takip edin

Bir konu üzerinde çalışırken, ilerleme kaydettiğinize dair kanıtlar görürseniz, bu durum motive edici olabilir. Kendinize belirlediğiniz hedefe nasıl yaklaştığınıza dair görsel bir liste oluşturabilirsiniz.

Hedeflerinizi parçalara ayırın

Bir hedefe doğru ilerlerken yapmanız gerekenlerin daha kolay olanlarıyla başlayın ve daha zor aşamalara doğru ilerleyin. Aklınızdaki bir görevi başarılabilir parçalara bölmek, kendinize güvenmenize yardımcı olabilir.

Ödüller belirleyin

Bir adımı/görevi her tamamladığınızda kendinize bir tür ödül sözü verin. Bu ödüller her zaman çok büyük ödüller olmayabilir. Bir kahve, yürüyüş molası veya bir bölüm dizi izlemek bir ödül sayılabilir.

Denediyseniz ancak motive olamadıysanız, güvendiğiniz biriyle, arkadaşlarınızla, yöneticinizle veya iş arkadaşlarınızla bu konuyu konuşmak motive olmanıza yardımcı olabilir. Bazen bir şeyleri kendi başınıza başarmak zor olabilir, bu nedenle iyi bir destek ağına sahip olmak, büyük bir zorlukla karşılaştığınızda size yardımcı olacaktır.