fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Pazarlamada Video Kullanımı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Pazarlama Stratejisinde Yer Alması Gereken 3 Önemli Video Türü

Pazarlamada video kullanımı giderek yaygınlaşıyor. İşletmelerin son dönemde video prodüksiyonu önemsediğinin, özellikle Covid-19 virüsünün dünyaya getirdiği zorunlu yeniliklerin de etkisiyle bu önemsemenin ciddi ölçüde arttığının kolaylıkla farkına varabiliyoruz. Ancak yine de bir çok işletme ve pek çok büyük ölçekli kurumun pazarlama strateji ve çalışmalarında doğru türde video içerik üretmediğini/üretemediğini de gözlemleyebiliyoruz. Üstelik doğru içerik üretilse bile nerede yayınlanacağı da bir diğer önemli mesele. Aklımıza gelen en temel sorulardan biri

‘Hangi video türünün kuruma en uygun olduğunu anlamanın net bir yolu var mı?’

Diğer sorular ise yüksek olasılıkla;

  • Pazarlama stratejisine en uygun video nasıl oluşturulur?
  • Bu video kurumun kendi içinde çözebileceği bir tür mü yoksa profesyonel desteğe ihtiyaç var mı?

Daha önceki yazılarımızda, ihtiyaçların nasıl belirleneceğine daha detaylı yer vermiştik. Bu yazıda ise, pazarlama stratejisinde özellikle önemli yer tutan 3 türe yer vereceğiz.

Öncelikle video içerik oluşturmanın çok fazla yolu olduğunu hatırlamak gerekiyor. Sadece cep telefonu kameralarını kullanarak oluşturup sosyal medya üzerinden yayınlayabileceğiniz videolar olduğu gibi, yüksek bütçeli ve prodüksiyonu çok daha detaylı olan video türlerini web sitesi de dahil olmak üzere, sunum ve tüm tanıtım alanlarında kullanabilirsiniz. Ancak unutulmaması gereken en önemli nokta, birinci sınıf ve yüksek kaliteli bir video içerik oluşturmak zaman, beceri ve yaratıcılık gerektirir. Bu nedenle istediğiniz sonucu almak için profesyonellerle çalışmaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

Pazarlamada Video Stratejinize Dahil Etmeniz Gereken 3 Önemli Video Türü

1. Kurumsal Tanıtım Videosu

Kurumun yaptığı işlerin bir video içinde paketlenerek konsantre şekilde sunulduğu bu video türü, mevcut ve potansiyel hedef kitlenize ‘ne yaptığınızı, nasıl yaptığınızı, nelere dikkat ederek ve neden yaptığınızı’ anlatmanın en akılda kalıcı yöntemidir.

Fenomen Prodüksiyon 2020 Showreel

2. Case Study & Testimonial Videolar

Kurumunuzu müşterilerinizin anlattığı testimonial videolar, hedef kitlenizi ana role koymanızı ve empatiyi güçlendirmenizi sağlar. Güven yaratmanın en etkili yoludur. Testimonial Videolar kadar etkili bir diğer video türü ise başarı hikayelerini içeren Case Study videolardır. Bu videolar, şirketin hikayesini yansıtmayı en iyi şekilde başaran videolardır.

3. Etkinlik Videoları

Kurum içi etkinliklerden belli kısımları içeren video türüdür. Kurumun başarıyla tamamladığı bir iş, ödül törenleri, çözüm ortakları ile gerçekleştirilen etkinlikler, sunumlar, partiler gibi pek çok etkinlik türünü içerebilir. Bu videolar, kurumun sosyal yönünü ortaya çıkarması nedeniyle stratejinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Gelişen teknoloji ve rahatlıkla sahip olabildiğimiz video ekipmanları olsa da, kaliteli içerik ve satışa dönüşen stratejik pazarlama videoları için yatırım yapmak gerekebilir. Pazarlamada video ne kadar etkili öğrenmek ve stratejinizin hangi noktasında bu elemente yer vermek istediğinizi keşfetmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz. info@fenomenproduksiyon.com