fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Eğitim Videoları; İdeal Uzunluk ve Öğrenmeyi Etkileyen Faktörler

E-öğrenme son dönemin en çok talep gören alanlarından biri haline geldi. Uzmanlar bilgilerini bu yöntemle daha fazla kişiye daha az efor sarf ederek ulaştırırken, insanlar bulundukları ortamdan ayrılmadan rahatlıkla yeni bilgilere ve uzmanlık geliştirme olanaklarına sahip olabiliyor. Elbette dikkat edilmesi gerekenleri göz önünde bulundurduğumuzda başarılı bir sonuç alma ihtimalimiz de o ölçüde artıyor. Eğitim videoları pek çok önemli dinamiğe dikkat edilerek oluşturulması gereken bir video içerik türü. Daha önce pazarlamada video kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda da eğitim videoları ve etkiyi arttırmak adına yapılması gerekenlere odaklanacağız.

Eğitim videosu yapmak için sadece eğitimi verilecek konuya değil öğrenme psikolojisine de hakim olmak gerekir. Ve bu konuda yapacağınız araştırmaların genel itibariyle hemfikir oldukları şey, insanın kısa bir odaklanma süresi olduğudur. Peki hem ilgi çekip hem de öğrenmenin gerçekleşmesi nasıl mümkün olur?

Dikkati toplamayı zorlaştıran çok fazla dış uyaran mevcut.
Dikkati toplamayı zorlaştıran çok fazla dış uyaran mevcut.

Yapılan bazı araştırmalara göre, internet ortamında kullanılan videoların uzunluğu 2 dakikayı geçtiğinde etkisini kaybetmeye başlıyor. Bu pazarlama odaklı düşünüldüğünde hiç de fena olmayan bir süre ancak söz konusu bir kurum içi eğitim videosu ya da uzmanlık geliştirmek adına hazırlanan sertifikalı bir eğitimse, 2 dakikada herhangi bir konuyu yeterli şekilde ele almak mümkün görünmüyor.

Üstelik dikkat edilmesi gereken tek şey video uzunluğu ile sınırlı değil. Kullanıcıların hatırı sayılır kısmı eğitim videolarını mobil cihazlar üzerinden izliyor. Bu da videonun teknik olarak da kolay erişilebilir olması gerekliliğini beraberinde getiriyor.

Eğitim videoları söz konusu olduğunda, kesin bir uzunluğun ‘iyi’ ya da belli bir süre içinde tamamlanan videoların ‘etkili’ olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Eğer bir video içermesi gereken bilgiyi kısa bir video olmak adına eksik bırakıyorsa yine başarılı bir üründen söz edemeyiz. Önemli olan öğrenme hedefini tuttururken videoyu olabildiğince kısa tutmayı başarmaktır.

İdeal Çalışma Süresini Öngörmek

Öğrenme odaklanarak hazırlanan videoların hem kapsamlı hem de kısa olması her zaman mümkün olmaz. Videonun içerdiği bilgi kalitesini düşürmemek son derece önemlidir. Bununla birlikte 6 dakikadan daha uzun videoların istenen etkiyi azaltacağını da unutmamak gerekir.

6 dakikadan daha uzun konuları bölümleyerek ilerlemek, konu dağılımlarını bu süre ölçüsünde gerçekleştirmek son derece önemlidir. 6.9 milyon videonun analiz edildiği bir araştırma sonuçlarına göre izleyicilerin etkileşiminin en yüksek olduğu videoların 6 dakikadan kısa olduğu ortaya çıkmıştır.

Eğer videolar 6 dakikanın üzerine çıkıyorsa, etkileşimi sürdürmek adına farklı yöntemler kullanmak, izleyicinin odağını yeniden belirlemek gerekebilir. Odak yeniden belirlense bile 15 dakikayı aşan eğitim videolarında izleyicinin dikkatinin dağılması çok olasıdır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Videonun konusuna hakim olmak
  • Konuların ideal süre gözetilerek bölünmesi
  • Kurguda dikkat dağıtan unsurların kullanımından kaçınmak
  • Bir videonun 6 dakikadan uzun olmamasına özen göstermek
  • 6 dakikadan uzun süren videolarda 15 dakikayı geçmemek ve mümkünse 6. dakikadan sonra etkileşimi sürdürecek bir hamle yapmak

Odağı Zirvede Tutan Bir Seçenek; Etkileşimli Eğitim Videoları

Etkileşimli eğitim videoları izleyiciye o sırada cevaplayabilecekleri sorular / seçenekler yönelten ve cevaplarına uygun devam eden video türüdür. Bu videolarda, izleyici pasif dinleyiciden aktif katılımcıya dönüşür. Bu da odak konusundaki endişeleri en aza indirir.

Pek çok kurum oryantasyon eğitimleri de dahil olmak üzere kurum içi eğitim videolarında bu seçeneği değerlendirerek standart eğitim videolarının yarattığı etkiye kıyasla çok daha yüksek etki yakalamıştır.

Eğer siz de etkileşimli ya da standart eğitim videosu konusunda yardıma ihtiyaç duyar ve profesyonel desteği almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.