fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Video Prodüksiyonunun Marka Tanıtımı ve Pazarlama Çalışmalarındaki Etkisi

Daha önceki yazılarımızda, video prodüksiyonun kendi içindeki süreçlerinden, ihtiyaca yönelik çözümlerin neler olabileceğinden bahsetmiştik. Bu yazımızda, pazarlama ve marka tanıtımındaki önemini ele alacağız.

Video Prodüksiyonunu Pazarlama Stratejisinde Zorunluluk Haline Getiren Sebepler

Hangi sektör ya da büyüklükte olursa olsun, işletmeler potansiyel müşterilerinin dikkatini çekmek, onları sadık birer alıcı haline getirmek için tüm güçleriyle yeni pazarlama yöntemlerine başvuruyor. Bu artık bir seçenek değil zorunluluk halini aldı. Satın alınabilen her şeyin çok sayıda alternatifinin olduğu bir çağdayız. Ve satın alma alışkanlıklarımızı dönüştüren en önemli şeylerden biri dijital pazarlama. Dijital pazarlama, ihtiyaç yaratabilecek güçte ve çoğu zaman seçimlerimizi ciddi şekilde etkileyecek düzeyde. Dijital dünyanın gerçek dünyaya olan etkisi sadece satın alma ile sınırlı değil; yeni meslekler ortaya çıkarıyor, ülkelerin geleceğini etkiliyor (bknz; Cambridge Analytica Skandalı), kararlarımıza ortak oluyor. Bu güçte bir alanda doğru biçimlerle yer almak,  işletmelerin de geleceğini belirleyebiliyor.

Dijital dünyanın bize sunduğu şey, sınırsız bir alan. Herkese her an ulaşım sağlayan bir iletişim alanı. Elbette bu alanda yer almak son derece kolay ama bu alanda doğru içerikle yer almak başarının temel kıstası. İletişim söz konusu olduğunda da bir içeriği tüm yönleriyle aktarmamızı sağlayan videolar öne çıkıyor.

Videoların kitle üzerindeki etkisinin büyüklüğü kanıtlanmış durumda.

  • Videoların tıklanma oranları, web banner reklamların tıklanma oranlarından 20 kat daha yüksek.
  • Sosyal medya pazarlamada kullanılan video içeriklerin kullanıcılar tarafından paylaşılma oranı diğer içeriklere göre 10 kat daha fazla.
  • Kişiye özel hazırlanan videolar, e-mail pazarlama geri dönüşlerini %50 artırıyor.

Bu nedenlerle pazarlama stratejilerinin de en çok tercih edileni videolar oluyor. Bu yazıda, bunu sağlayan temel sebepleri sizinle paylaşacağız.

Videolar Sonuçların Takibini Sağlar

Video dışındaki içerik türlerinde, hedef kitlenin tam tepkisini ölçmek mümkün olamayabilir. Örneğin şu an okuduğunuz blog yazısının hangi kısımlarını atlayıp hangi kısımlarını okuduğunuzu anlamamız videoya oranla çok daha meşakkatlidir. Ancak video içeriklerde, izleyici videonun hangi kısmında durmuş, hangi kısımları yeniden izlemiş, kaç dakikasını izlemiş, takip etmek mümkündür. Elde edilen sonuçlar yeni stratejilerin belirlenmesinde ve hedef kitlenin doğru anlaşılmasında ciddi rol oynar.

Mobil Cihazlarda Video İçeriğin Avantajı

Teknolojik dönüşüm her an gerçekleşiyor. Her an kullandığımız teknoloji gelişiyor. Kullandığımız mobil cihazlarda video tüketimi diğer içerik türlerine göre çok daha fazla. Videolar, mobil cihazlar söz konusu olduğunda çok daha erişilebilir. Bunu anlamamızı sağlayan en önemli kanal ise Youtube. Youtube verilerinin sunduğu sonuçlara göre, kullanıcıların %70’i erişimini mobil bir cihaz üzerinden yapıyor. Bu da hedef kitlenizin, potansiyel alıcılarınızın her an yanlarında taşıdıkları bir dünyada var olmanızı sağlıyor.

Az Efor Çok Erişim

Bir konu hakkında bir makale okumak ya da bir video izlemek arasında seçim yapmanız gerekse, hangisini tercih ederdiniz? Evet. Videolar bu yarışı da kazanıyor. Bir müşteri adayını kataloğunuzu incelemeye ikna etmek yerine ona eğlenceli bir video sunun. En ilgisiz kişiler bile videonun üzerlerindeki etkisi karşısında ilgilerini size yönlendirebilirler. Bunun yanı sıra, izleyicileriniz videonuzu kendi kanallarında paylaşarak, yorumlarıyla ve geri dönüşleriyle pazarlama alanınızı da geliştirebilirler. Özellikle tanıtım videoları ve eğitici videolar bu alanda büyük bir etkiye sahiptir.

Her Durum ve Konuda Kullanılan Bir Seçenek

Video pazarlama, çok yönlüdür. Sunmak istediğiniz her bilgi video ile aktarılabilir. Videolar ile şirketinizin karakterini yansıtabilirsiniz, ürünlerinizi tanıtabilirsiniz, kampanyalarınızdan bahsedebilirsiniz, çalışanlarınızın eğitim almasını sağlayabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz tüm tanıtım ya da eğitim içeriklerini video ile belirlediğiniz hedef kitleye ulaştırabilirsiniz.

Sonuç olarak, video alanı, dijital pazarlama stratejinizin temel alanını oluşturmayı fazlasıyla hak ediyor.

  • Videonuzun hedef kitle ile etkileşiminin bütününe hakim olmanızı
  • Mobil cihazların vazgeçilmezi olarak, hedef kitlenizin sürekli yanında olmanızı
  • Az efor sarf ederek çok daha geniş bir alana yayılmanızı
  • İstediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz her konuyu aktarabilmenizi sağlaması, videonun avantajlarının en büyüklerini oluşturuyor.

Eğer, videoyu henüz dijital pazarlama stratejinizin içine dahil etmediyseniz, bu bilgilerden daha fazlasına ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.(info@fenomenproduksiyon.com)

Yazan: İlknur Paksoy