fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Yeni yıl hedefleri nasıl belirlenir (ve uygulanır)?

Yeni yılda kararlar alıp, hedefler belirliyor musunuz? Son derece iyi niyetle ve büyük umutlarla alınan tüm kararların yarısından fazlası başarısız oluyor. Hayatınızı iyileştirmek için doğru hedefleri belirlemeniz ve ona nasıl ulaşacağınıza dair bir plan oluşturmanız için ipuçları derledik.

Yeni yıl kararlarının ve hedeflerinin çoğu, doğru kararlar olmadıkları için başarısız oluyor. En çok rastlanan başarısızlık nedenleri ise şöyle:

  • Bir kararın, başka birinin (veya toplumun) size değiştirmenizi söylediği için oluşturulmuş bir hedef olması.
  • Hedeflerin çok belirsiz olması.
  • Hedefe ulaşmak için gerçekçi bir planın olmaması.

Başarılı olması için ise;

Kararınız kesinlikle açık, nokta atışı ve detaylı olmalıdır. “Belirsiz bir şekilde ‘Kilo vermek istiyorum’ demektense somut bir hedef belirlemek gerekir. Ulaşılabilir bir hedefiniz olsun istiyorsanız: Ne kadar kilo vermek istiyorsunuz ve hangi zaman aralığında? Gibi sorulara cevap verdikten sonra hedefinizi belirleyebilirsiniz.

Ölçülebilir hedefler belirlemek yolculuğu kolaylaştıracaktır. Hedefinize doğru giderken ilerlemeleri bir günlüğe veya telefonunuza kaydetmek veya davranışları izlemeye yardımcı olmak için tasarlanmış bir uygulamada notlar almak, kararınız ne olursa olsun ilerlemeyi güçlendirebilir.

Hedeflerinizin başarılabilir ve gerçekçi olduğundan emin olun. Bu, büyük esnek hedeflere sahip olamayacağınız anlamına gelmez. Ancak çok büyük bir adımı çok hızlı atmaya çalışmak sizi yorabilir, üzebilir veya hayatınızın diğer alanlarını etkileyerek kararınızın hayatınızı ele geçirmesine neden olabilir.

Hedeflerinizin değerlerinizle ve kişiliğinizle uyumlu olması gerekir. Belirlediğiniz hedefler sizin için gerçekten önemli mi ve bunu doğru nedenlerle mi yapıyorsunuz? Kendiniz için neyin iyi olduğunu belirlerseniz, hayatınızın yapısını değiştirirseniz, bu kararlılığı pekiştirecek insanları hayatınıza sokarsanız o zaman hedeflerinize ulaşabilirsiniz.

Hedeflerinizi uygulanabilir bir zaman çizelgesine oturtmak hedeflere ulaşmayı kolaylaştırır. Hedefinize ulaşmaya yönelik zaman çizelgesi de mutlaka gerçekçi olmalıdır. Bu, yol boyunca belirlenen çok sayıda daha küçük ara hedefle bunu yapmak için kendinize yeterli zaman ayırmanız anlamına gelir. “The Power of Habit” kitabının yazarı ve eski bir New York Times yazarı Charles Duhigg, “Kademeli ilerleme kaydedebilmek için küçük kazanımlara odaklanın,” diyor. Unutmayın, bir alışkanlık ediniyorsanız, önümüzdeki birkaç ayı değil, önümüzdeki on yılı planlıyorsunuz demektir.

Kaynak: https://www.nytimes.com/guides/smarterliving/resolution-ideas