fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Hatalar Kabul Edilebilir mi?

Hata; Bir eylem sonucu, isteyen bir sonuçla karşılaşmak.

Bu açıklama, zihnimizde yer eden DEVASA tanımdan biraz daha farklı. Hata yapmak en az hata yapmamak kadar normal olduğu halde, bundan o kadar çok korkuyoruz ki, hiçbir şey yapmıyoruz.

Hatalar kabul edilebilirdir. Kökeninde eylem olan her şeyde hata payı olduğu gerçekği ile yüzleşmek, hatayı normal kabul etmek ve son olarak onun bize öğrettiklerini hayata katmak hata yapmamaktan çok daha önemli.

Hatalar, önümüzü kesmez ama hata yapmaktan korkmak bunu ciddi şekilde yapar.

 Kurum içi girişimcilik ruhunun ortaya çıkması önündeki en büyük engel, hata yapma korkusu.

Bunun kökeninde ise hataların göze olağanüstü büyük görünen yapısı var.

Hata yapmak, hata yapmamanın ilk ve en önemli adımıdır.

Şu konuda kesinlikle rahat olabilirsiniz. Hata yapmanın belli sonuçları vardır ama bu sonuçlar hiçbir zaman sizin sandığınız kadar BÜYÜK değildir.

Birbirinden farklı konularda yapılan yüzlerce hata kıymetlidir.

Hatayı BÜYÜTEN tekrar sayısıdır. Eğer aynı konuda, sürekli hata yapıyorsanız, kaygılanmanız normal. Hataya bakarken doğru açıyı yakalayamamış olabilirsiniz.

Ama eğer ilk kez denediğiniz bir şeyde hata yapıyorsanız, bu son derece normal. Hata’nın göz korktan yanını büyüterek ondan kaçmayın.

Hataları didikleyin, neden ortaya çıktıklarına sonuçlarından daha çok kafa yorun!

Neredde neyi yapmadınız ya da yaptınız, sorun zamanlama mıydı, eksik bilgi miydi, iletişimsizlik mi? Hatanızı konuşmaktan korkmayın ve üzerini kapatmayın. Onun size öğreteceklerini öğrenene kadar hatanızla dost olun!

Hata Yaptığınızda Kaygılanmak Yerine Yapılabilecekler;

  • Ana amacı gözden geçirmek

Yeterince açık olmayan amaçlar hataya itebilir.

  • Hata aşamasını belirlemek

Hata hangi aşamada ortaya çıktı? Bütünü mü kapsıyor yoksa bir bölümü mü?

  • Olması beklenen ile olan arasındaki farkları tanımlamak
  • Tüm hataları (o iş yada olay ile ilgili) listelemek
  • Eksikleri ve öğrenilmesi gerekenleri teşhis etmek

Tüm bu bilgileri edinmenin en kolay, akılda kalıcı ve sürdürülebilir yöntemi ise özellikle kurumsal olarak çalışan bireylere bilginin aktarımın sağlanmasıdır. Bunu eğitim filmleri ve eğitim videoları ile sürekli erişim sağlayabileceğiniz materyaller üzerinden oluşturmanız mümkün. Bu gibi materyalleri oluşturmak için profesyonel ekip ve ekipman ihtiyacınızı karşılamak üzere kurulan ve yıllardır hem kişisel ve kurumsal eğitimleri bizzat düzenlemiş hem de prodüksiyon alanında uzmanlaşmış Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon’a güvenebilirsiniz. Ankara’nın en güçlü prodüksiyon firmalarından olan Fenomen, kendine ait film stüdyosu ile, tüm ihtayaçlarınıza cevap verecek ekipmana ve profesyonel prodüksiyon ekibine sahiptir.