fbpx
Fenomen Prodüksiyon ve Organizasyon

Etkileşimli Eğitim Videoları-Kurum İçi Gelişim Videolarında Yeni Trend

İnternet üzerinden eğitim, geleneksel yöntemlerle karşılaştırıldığında tercih edilen bir öğrenme metodu olarak hepimizin kabul ettiği bir noktaya geldi. Pandemi süreci de, doğal olarak internet üzerinden eğitimin önemini kat be kat artırdı.  Çalışanların gelişimlerine önem veren şirketler, bu süreçte durmak yerine, eğitim süreçlerinin dijitalleşmesi ile ilgili önemli adımlar attılar. Bunun yanında jet hızında gerçekleşen teknolojik gelişmeler,  sadece pazarlama videolarının değil, eğitim videolarının biçim değiştirmesininin önünü açtı.  En son geldiğimiz aşamada,  gündemimizde etkileşimli (interaktif) eğitim videoları var.

İçeriği ne olursa olsun,  eğitimin androgojik eğitim ilkeleri ışığında  tasarlanması ve  sunum metodu öğrenmede etki sahibidir.

Eğitim videosunu izlerken karşımıza çıkan sorulara vereceğimiz cevaplar ve sunulan  seçenekler karşısında verdiğimiz kararlarla, eğitim videosunun gidişatında etkimizin olması sonucunda  öğrendiklerimiz,  pasif bir izleyici olduğumuz eğitim videolarından çok daha fazla hatırlanıyor. Bu yüzden etkileşimli eğitim videoları öğrenme süreçlerinde, herhangi bir eğitim videosundan çok daha büyük bir etkiye sahip.

Tabii ki hiçbir teknoloji, iyi kurgulanmış bir eğitim içeriğinin önemini alt edemiyor.  Hangi teknolojik altyapıyı kullanıyor olursanız olun,  hangi metoddan yararlanırsanız yararlanın eğitimden alacağınız sonuç, hedeflenen sonuca hizmet eden güçlü bir içerikle doğrudan ilgilidir. Ancak doğru içerik, olduktan sonra, bu içeriğin kavranmasına olumlu etki edecek, yöntemlerden bahsedilebilir.

Etkileşimli Video İçeriğinin Biçimi

Eğitim videosu içeriği hazırlanırken izlenmesi gereken temel yol, etkileşimli eğitim videosu hazırlarken ciddi ve belirgin şekilde değişiyor. Düz bir çizgide ilerleyen senaryonun yerini, konu başlıkları dahilinde genişleyen ve dallara ayrılan, düzlemsel olmayan, katmanlı  bir senaryo alıyor.

Eğitim videosu senaryosu hazırlamak için gereken yetkinlik, katmanlı eğitim senaryosu yazarken boyut değiştiriyor. Bütünsel, yaratıcı, sonuç odaklı bir bakış açısı gerektiren bu süreç, başarıyla yürütüldüğünde sonuçlar inanılmaz oluyor.

İzleyicinin seçimlerine göre şekillenen eğitim senaryosunun her bir alternatifini boşluk kalmayacak şekilde düzenlemek çok önemli. Videonun  sonuna gelindiğinde,  hedeflenen  tüm içeriğin izleyene aktarılmış olması  gerekiyor.

Etkileşimli bir eğitim videosu  projesinin en önemli aşamalarından biri olan hazırlık süreci son derece önemli ve kesinlikle hızlı geçilmemesi gereken bir süreç. Kullanılacak tüm bilgilerin doğru bir sıraya konulması ve izleyiciye sunulma sırasının etkileşimler de göz önünde bulundurularak doğru şekilde ayarlanması videonun etkinliğimi belirleyecek en önemli etmen. Tabii izleyicinin ilgisinin videoda kalmasını sağlamak için  gereken merak ve hikayeleştirme öğeleri de mutlaka kullanılmalı.

Etkileşimli Eğitim Videolarında Materyal Kullanımı

Etkileşimli eğitimler, sistemleri gereği izleyiciyi tamamen video içeriğine dahil etmek üzerine kurgulanır.  Bu sebeple, odağı videoda olan izleyicinin içerikle daha rahat bağlantı kurmasını sağlayacak tasarımsal öğelerin video içinde konuyu dağıtmayacak biçimde kullanılması videonun etkisini belirlemede önemli rol oynar.  Bu nedenler göz önünde bulundurulduğunda, senaryo şeması tamamlanan videoların çekime geçmeden önce tasarım çizgisinin de belirlenmesi gereklidir.

Videonun, konusu ile bütünlük içinde bir tasarım çizgisi içinde ilerlemesine, seçeneklerin etkileşimli oldukları belli olacak biçimde kurgulanmasına ve izleyicinin dikkat süresini azamiye çıkaracak unsurların özenle senaryoya  dahil edilmesine dikkat etmek gerekiyor.

Çekimlerde, eğer eğitimci video içinde yer alacaksa, seçeneklere uygun konumlanması, kullanılmadığı durumlarda ise (örneğin mekan tanıtım videoları) mekan içi etkileşimin doğru kullanılması son derece önem kazanıyor.

En önemli noktaların vurgulanması aşamasında da tasarımsal yardıma ihtiyaç duyulabilir.

Etkileşimli Eğitim Videoları Geliştirme Aşaması

Eğitim videolarının etkileşimli olarak hazırlanmasında geliştirme aşamasını tekrar gözden geçirdiğimizde,

–           ön hazırlık ve içerik araştırması

–           eğitim içeriğinin sıralanması

–           etkileşimli / doğrusal olmayan senaryonun hazırlanması

–           tasarım çizgisinin belirlenmesi

–           prodüksiyon sürecine geçiş

ile karşılaşıyoruz. Bu adımlardan birinin bile eksik olması durumunda, en başa dönme ihtimali söz konusu. Bu nedenle, etkileşimli video içeriği hazırlarken her aşamanın en ince detayına kadar analiz edilip çalışıldığından emin olunmalı.

Etkileşimli videoların kullanım alanları sadece kurum içi eğitim videoları değil.

Oryantasyon Programları

Ürün ve hizmet eğitimleri

Pazarlama Videoları

ve daha bir çok videonun etkisi etkileşimle güçlendirilebilir ve istenilen sonuçların alınmasına katkı sağlayabilir.

Eğer çok vaktiniz varsa, bu süreci deneyerek ve yanılarak öğrenmeniz mümkün.  Başından sonuna bir çok yetkinlik gerektiren bu süreci,  tasarımdan, sanaryo yazımına, senaryo yazımından prodüksiyonuna kadar tüm yetkinliklere sahip bir şirketten, yani bizden:)  destek alarak, çok daha hızlı sonuç almanız mümkün.

Bizimle iletişime geçmek için info@fenomenproduksiyon.com adresine bir e-posta gönderebilirsiniz.

Görüşmek üzere!